Tenis tj baník vamberk

Kontakt:
Jméno Telefon
RNDr. Chocholouš Pavel 722 059 789

Aktuality z tenisového oddílu

Platba příspěvků + příspěvek zdravotní pojišťovny – podpora sportu

01|08 2021

Jak a kam posílat členské příspěvky splatné do 30.9.2021, čerpání od zdravotní pojišťovny.

Tenis: Tenisový den s Baníkem - ZRUŠENO

15|09 2020

Přesunuto na JARO 2021

MĚSÍC NÁBORŮ

01|09 2020

Zveme chlapce a dívky do našich sportovních oddílů

Vyjádření VV TJ Baník Vamberk, z.s. k nouzovému stavu v ČR

12|03 2020

Výkonný výbor TJ Baník Vamberk, z.s. rozhodl o přerušení činnosti všech oddílů do odvolání.

Základní informace

Tenisové kurty se nachází ve sportovním areálu u fotbalového hřiště. Povrch kurtů je antukový, počet hřišť 3. Tenisový oddíl TJ Baník Vamberk má 20 členů, z toho jsou dva členové do 18 let. Jedno družstvo hraje Regionální Tenisovou Ligu neregistrovaných (RTL OPEN).

Tenisové kurty otevřeny pro veřejnost

Veřejnost může využívat tenisové kurty pro své sportování. Členem oddílu se může stát každý po zaplacení ročního členského příspěvku a odpracování brigádnických hodin při údržbě kurtů. Druhou možností je zaplatit si jednorázový vstup na kurty. Obě možnosti je třeba konzultovat s předsedou tenisového oddílu Pavlem Chocholoušem. Pro zájemce je možnost pronájmu hřiště, cena pronájmu 100 Kč/1 hřiště na půl dne. Kontaktní osoba Jaroslav Stárek, tel: 777 129 788, alespoň 2 hodiny předem.

Výchova nových tenistů

Od června 2015 běží tenisová škola pod vedením Pavla Chocholouše a Otakara Müllera. Scházíme se dvakrát týdně. V sezóně na kurtech a v zimním období ve sportovní hale a školní tělocvičně. Do tenisové školičky pravidelně chodí v současné době 12 dětí (mají výuku tenisu zdarma).

Tenis ve Vamberku založila parta nadšenců

První dva tenisové kurty postavila parta nadšenců vedená všestranným sportovcem a schopným organizátorem Antonínem Vanžurou za místní Sokolovnou. Zde také začali hrát první tenisovou soutěž v rámci Královehradeckého kraje. Ve Vamberku se soustředili místní tenisté a tenisté z Rychnova nad Kněžnou. Tenis se zde hrál na dobré úrovni, což dokazuje titul armádního mistra republiky ve čtyřhře pana Horyny. Pan Vanžura později z Vamberka odešel a své organizační schopnosti uplatnil i na úrovni celostátního tenisového svazu.

Nové tenisové kurty u řeky

V roce 1959 došlo k vybudování nového travnatého fotbalového hřiště. Na uvolněném prostoru starého škvárového hřiště byly postaveny tři antukové kurty. Stávající kurty za sokolovnou byly přeměněny na volejbalová hřiště. Tenisté se sice posunuli dále od centra města, ale získali lepší zázemí v podobě zděných kabin. Také okolní příroda s řekou Zdobnicí nabídla krásné prostředí pro sportování. Hlavní duší tohoto areálu se na dlouhé roky stal pan František Dvořák, který se až do osmdesátých let o tyto kurty nezištně staral.

60. a 70. léta – plejáda výborných tenistů

V šedesátých letech tenisté Vamberka hráli „meziokresní“ tenisovou soutěž. V té době zde hrálo několik výborných tenistů, mezi které patřili František Kroupa, Oldřich Vala, Jaroslav Jiskra, František Dvořák, sestry Suchánkovy, sestry Kozákovy, Růžena Francová, Naďa Vyskočilová, Růžena Kroupová, František Čech, Josef Dvořáček. Tenisového života se účastnili také významní činovníci města, pánové Krsek, Magistr Němec a Ing. Poloch.

Z okresního přeboru na špici krajské soutěže

Smíšené družstvo dospělých hrálo v okresním přeboru ve složení: František Kroupa, Petr Štěpánek, Zdenek Sokol, Petr Lipovský, Naďa Kacrová a Růžena Francová. V počátku devadesátých let mužstvo omladilo a začalo hrát ve složení: Karel Mareš, Petr Lipovský, Vladimír Konečný, Miloš Reichl, Petr Píč, levoruký Daniel Rücker a ženy Lucie Bočková, Eva Bočková a Jana Horáková. Tým postoupil do krajské soutěže, kde úspěšně působil po mnoho let. Později do týmu přišli hráči z týmu Kostelce nad Orlicí Jiří Tamáš, Jiří Bolehovský, z Rychnova nad Kněžnou Petr Ryba. Jmenovaní společně s Petrem Lipovským a Milošem Reichlem (ženy ve stejném složení + Olga Láslová a Lucie Hudcová) až do roku 2007 hráli ve špici krajské soutěže. Postup do krajského přeboru týmu unikal opakovaně po několik let (častá 2. místa).

Sestaveno družstvo žáků

Již počátkem 80. let zakládá Ladislav Boček žákovské družstvo ve složení Petr Píč, Daniel Rücker, Lucie Bočková a Jana Horáková. Všichni se stávají později i posilami družstva dospělých. V roce 1989 pánové Jaroslav Hynek a Pavel Chocholouš sestavují družstvo mladších žáků, později starších žáků ve složení: Jaroslav Hynek ml., Martin Pavlíček, Petr Chocholouš, Ladislav Kotyza, Yvona Mrázová a Jitka Hynková. Smíšené družstvo úspěšně působí v okresním přeboru. Petr Chocholouš po roce 1994 hraje nejvyšší krajské soutěže, postupně za TK Ústí nad Orlicí, TK Pernštýn Pardubice a TK VŠ Hradec Králové.

Zkáza a rekonstrukce kurtů

Řeka Zdobnice vytváří příjemné prostředí tenisových kurtů a dodává dostatek levné vody pro jejich pravidelnou údržbu. V březnu roku 2000 však spadlo v Orlických horách velké množství srážek, což způsobilo povodeň v údolí řeky. Přes tenisové kurty přešla povodňová vlna a areál během chvíle zpustošila. Díky podpoře města a nezměrnému úsilí všech tenistů se podařilo kurty velice rychle obnovit do ještě lepšího stavu než před povodní. Vylepšení se dočkaly nejen kurty, ale i okolní prostranství, které výrazně změnilo svoji tvář.

„Administrativní“ ukončení; v týmu chybí dívky

Ve Vamberku se v současnosti nehraje oficiální soutěž tenisového svazu, neboť družstvo nemá požadovaný počet hráček tenistek. Chybějící tenistky (mj. z důvodu odstěhování) tak podle pravidel tenisového svazu znemožnily pokračování družstva v soutěži.

Regionální Tenisová Liga neregistrovaných

Začátkem devadesátých let vznikla na okrese Rychnov nad Kněžnou Regionální Tenisová Liga neregistrovaných pod vedením známého stolního tenisty Ladislava Kozáka z Českého Meziříčí. Soutěž zjednodušila vytváření tenisových družstev a umožnila, aby se jí zúčastnili i „amatérští“ sportovci, kteří začali s tenisem v pozdějším věku a nedosahovali úrovně krajských soutěží. Liga však motivovala řadu nadšenců ve Vamberku, aby se začali zabývat tenisem pravidelně a pokusili se zlepšovat svoji výkonnost. Z Vamberka se této soutěže pravidelně účastnily tři týmy, které i mezi sebou sváděly prestižní utkání. V roce 2015 “A” družstvo vyhrálo 1. ligu neregistrovaných, a tak jediná motivace mužstva byla hrát jen RTL Open a utkávat se s družstvy, kde hrají i tenisté, hrající soutěže tenisového svazu.