na valné hromadě OS ČUS 9.12.2017

ST:Poděkování městu Vamberk

04|10 2017

Historický začátek

Počátky stolního tenisu ve Vamberku spadají do 20. let minulého století. Hrálo se tehdy na provizorním stole v řeznictví u Kašparových (dole u řeky), též v tělocvičné jednotě Orel. Roku 1930 byl založen oddíl stolního tenisu. V té době se hrálo v hotelu Kubias pod vedením zvěrolékaře Nechuty. Nejlepší hráč byl Oldřich Kacr, dále Kunc, Novák, Nechuta, Divíšek, Ditrt. Stoly byly v sále hotelu Hrad, v Lidovém domě, v hostinci Na Žofíně a Helgolandu.

Poválečný rozmach oddílu

V roce 1946 získali stolní tenisté sálek v sokolovně a tehdy nastal rozmach oddílu ve Vamberku. Hráli zde Zdeněk Vávra, J. Novák, Antonín Vančura, František Dvořák, Josef Držmíšek. Roku 1954 se ve Vamberku uskutečnilo mezinárodní utkání Vamberk – Londýn v hotelu Helgoland, které zhlédlo 300 diváků.

Soustředění reprezentantů před MS v Utrechtu

Rok na to se ve městě uskutečnilo reprezentační soustředění mužů a žen v sokolovně před mistrovstvím světa v Utrechtu (Váňa, Štípek, Andreadis, Tereba, Krajčová, Fürstrová). Muži skončili na MS druzí, Štípek a Andreadis vyhráli čtyřhru, ženy obsadily 7. místo. Tehdy hrály za Vamberk výborné ženy Růža Sejkorová a sestry Kozákovy. V 70. letech Jan Bárta, Zdeněk Novák, František Malý a bratři Štefan a Dezider Kurucové.

Herna v nové sportovní hale

V roce 1977 byla otevřena nová sportovní hala a oddíl získal stabilní hernu, ve které hraje dodnes. V 80. a 90. letech se ve Vamberku hrál krajský přebor II. třídy. V té době patřily mezi opory Jan Bárta, Jan Podolka, František Svěrák, Milan Palčisko, Zdeněk Novák a Jiří Halberštát. Hráli zde také Vítězslav Melkes st., Ladislav Novotný, Radovan Novák a další. V průběhu prvního desetiletí 21. století začala úspěšně hrát nová generace hráčů: Martin Vrkoslav, Jan Tauer, Jan Kosek, Michal Macháček, Vítězslav Melkes ml., Jiří Jedlinský. V té době se ve Vamberku hrály dvě krajské soutěže. „A“ mužstvo hrálo krajskou soutěž 1. třídy a „B“ mužstvo hrálo krajskou soutěž 2. třídy.

Rok 2016 – historicky nejvyšší počet členů

Oddíl stolního tenisu Baníku má v současné době historicky nejvyšší počet členů. V roce 2016 se vydařil nábor mládeže, kdy se přihlásilo 15 dětí, k nárůstu aktivních členů rovněž přispěla skutečnost, že do oddílu vstoupila v posledních letech řada občanů města, kteří do té doby hráli stolní tenis rekreačně. Následně se do oddílu přihlásili další členové. Členskou základnu tak tvoří v současnosti 23 dospělých (z toho 8 v důchodovém věku) a 23 členů do 19 let věku (nejstaršímu je 16 let, nejmladším 8 let) - tedy 46 členů! Oddíl má rovněž vyškoleny 2 trenéry: Jana Podolku a Vladimíra Souhradu a 3 rozhodčí s platnou licencí: Martina Vrkoslava, Michala Macháčka a Jana Podolku.

V dlouhodobých soutěžích 4 družstva dospělých

V dlouhodobé soutěži dospělých má oddíl 4 mužstva. A-mužstvo hraje krajský přebor 1. třídy, což je druhá nejvyšší soutěž, kterou mužstvo z okresu Rychnov nad Kněžnou hraje. V sezóně 2015-16 vyrovnalo mužstvo historický rekord, když se v konečném pořadí soutěže umístilo na 3. místě. Sezónu absolvovalo s hráči: Jan Jakubec, Martin Vrkoslav, Michal Macháček, Milan Valášek a Jan Podolka, občas vypomáhá, pokud mu to dovolí jeho zdravotní stav, dlouholetý výborný hráč Vladimír Souhrada. B-mužstvo hraje regionální soutěž RP1, C-mužstvo hraje RP2 a D-mužstvo RP3. Tato mužstva, tedy B, C a D, se ve svých soutěžích udržela a skončila shodně na 9. místech.

Veteráni se zúčastňují prestižních celorepublikových turnajů

Veteráni se dlouhodobě pravidelně zúčastňují turnajů pořádaných Českomoravským svazem veteránů. Díky sponzorství odborů ESABu se Vladimír Souhrada a Vítězslav Melkes st. zúčastnili 3x mistrovství Evropy veteránů. A to v roce 1997 v Praze, v roce 2001 v dánském Aarhusu a v roce 2003 v Coumeyeuru v Itálii. V současnosti se veteránských turnajů zúčastňují Vítězslav Melkes st., Lubor Divíšek a Jan Podolka. Na těchto prestižních turnajích soutěží více jak 200 stále aktivních hráčů a hráček, a to i bývalí reprezentanti z celé ČR a Slovenska. V roce 2016 se uskutečnil v Záhornici 1. ročník turnaje veteránů „TOP 15“. Jan Podolka v konkurenci hráčů, kteří se pravidelně zúčastňují celorepublikových turnajů veteránů, obsadil 2. místo!

Stolní tenis - sport na celý život

Oddíl stolního tenisu Baníku má ve Vamberku mnohaletou tradici. Cílem jeho snažení není primárně výchova budoucích špičkových hráčů a hráček, tj. výchova budoucích hvězd, kdy hlavním kritériem je výsledek na turnaji. Snahou je především vychovat hráče a hráčky, kteří budou milovat daný sport a který jim zůstane i jako koníček v dospělosti. Oddíl v dnešní podobě žije, jak patrno, mimořádně aktivně - svou činností nabízí smysluplné vyžití řadě občanů města a ještě přitom úspěšně reprezentuje a propaguje naše město.