Úvodní stránka

Oddíly

Stolní tenis

Stolní tenis tj baník vamberk

Kontakt:
Jméno Funkce Telefon
Jan Podolka předseda 603 542 533
Jiří Jedlinský hospodář 732 525 762
Mgr. Martin Vrkoslav organizační pracovník 604 520 003

Výsledky krajské soutěže

Výsledky okresní soutěže

Aktuality ze stolního tenisu

ST/NÁBOR MLÁDEŽE

08|11 2020

Do 31.12.2020.

ST/REGIONÁLNÍ PŘEBORY STARŠÍCH ŽÁKŮ

13|10 2020

Dobré výsledky.

MĚSÍC NÁBORŮ

01|09 2020

Zveme chlapce a dívky do našich sportovních oddílů

ST/EXTRALIGA VE VAMBERKU

26|08 2020

SVS Hr. Králové A - SVS Hr. Králové B        6:0

Historický začátek

Počátky stolního tenisu ve Vamberku spadají do 20. let minulého století. Hrálo se tehdy na provizorním stole v řeznictví u Kašparových (dole u řeky), též v tělocvičné jednotě Orel. Roku 1930 byl založen oddíl stolního tenisu. V té době se hrálo v hotelu Kubias pod vedením zvěrolékaře Nechuty. Nejlepší hráč byl Oldřich Kacr, dále Kunc, Novák, Nechuta, Divíšek, Ditrt. Stoly byly v sále hotelu Hrad, v Lidovém domě, v hostinci Na Žofíně a Helgolandu.

Poválečný rozmach oddílu

V roce 1946 získali stolní tenisté sálek v sokolovně a tehdy nastal rozmach oddílu ve Vamberku. Hráli zde Zdeněk Vávra, J. Novák, Antonín Vančura, František Dvořák, Josef Držmíšek. Roku 1954 se ve Vamberku uskutečnilo mezinárodní utkání Vamberk – Londýn v hotelu Helgoland, které zhlédlo 300 diváků.

Soustředění reprezentantů před MS v Utrechtu

Rok na to se ve městě uskutečnilo reprezentační soustředění mužů a žen v sokolovně před mistrovstvím světa v Utrechtu (Váňa, Štípek, Andreadis, Tereba, Krajčová, Fürstrová). Muži skončili na MS druzí, Štípek a Andreadis vyhráli čtyřhru, ženy obsadily 7. místo. Tehdy hrály za Vamberk výborné ženy Růža Sejkorová a sestry Kozákovy. V 70. letech Jan Bárta, Zdeněk Novák, František Malý a bratři Štefan a Dezider Kurucové.

Herna v nové sportovní hale

V roce 1977 byla otevřena nová sportovní hala a oddíl získal stabilní hernu, ve které hraje dodnes. V 80. a 90. letech se ve Vamberku hrál krajský přebor II. třídy. V té době patřily mezi opory Jan Bárta, Jan Podolka, František Svěrák, Milan Palčisko, Zdeněk Novák a Jiří Halberštát. Hráli zde také Vítězslav Melkes st., Ladislav Novotný, Radovan Novák a další. V průběhu prvního desetiletí 21. století začala úspěšně hrát nová generace hráčů: Martin Vrkoslav, Jan Tauer, Jan Kosek, Michal Macháček, Vítězslav Melkes ml., Jiří Jedlinský. V té době se ve Vamberku hrály dvě krajské soutěže. „A“ mužstvo hrálo krajskou soutěž 1. třídy a „B“ mužstvo hrálo krajskou soutěž 2. třídy.

Rok 2016 – historicky nejvyšší počet členů

Oddíl stolního tenisu Baníku má v současné době historicky nejvyšší počet členů. V roce 2016 se vydařil nábor mládeže, kdy se přihlásilo 15 dětí, k nárůstu aktivních členů rovněž přispěla skutečnost, že do oddílu vstoupila v posledních letech řada občanů města, kteří do té doby hráli stolní tenis rekreačně. Následně se do oddílu přihlásili další členové. Členskou základnu tak tvoří v současnosti 23 dospělých (z toho 8 v důchodovém věku) a 23 členů do 19 let věku (nejstaršímu je 16 let, nejmladším 8 let) - tedy 46 členů! Oddíl má rovněž vyškoleny 2 trenéry: Jana Podolku a Vladimíra Souhradu a 3 rozhodčí s platnou licencí: Martina Vrkoslava, Michala Macháčka a Jana Podolku.

V dlouhodobých soutěžích 4 družstva dospělých

V dlouhodobé soutěži dospělých má oddíl 4 mužstva. A-mužstvo hraje krajský přebor 1. třídy, což je druhá nejvyšší soutěž, kterou mužstvo z okresu Rychnov nad Kněžnou hraje. V sezóně 2015-16 vyrovnalo mužstvo historický rekord, když se v konečném pořadí soutěže umístilo na 3. místě. Sezónu absolvovalo s hráči: Jan Jakubec, Martin Vrkoslav, Michal Macháček, Milan Valášek a Jan Podolka, občas vypomáhá, pokud mu to dovolí jeho zdravotní stav, dlouholetý výborný hráč Vladimír Souhrada. B-mužstvo hraje regionální soutěž RP1, C-mužstvo hraje RP2 a D-mužstvo RP3. Tato mužstva, tedy B, C a D, se ve svých soutěžích udržela a skončila shodně na 9. místech.

Veteráni se zúčastňují prestižních celorepublikových turnajů

Veteráni se dlouhodobě pravidelně zúčastňují turnajů pořádaných Českomoravským svazem veteránů. Díky sponzorství odborů ESABu se Vladimír Souhrada a Vítězslav Melkes st. zúčastnili 3x mistrovství Evropy veteránů. A to v roce 1997 v Praze, v roce 2001 v dánském Aarhusu a v roce 2003 v Coumeyeuru v Itálii. V současnosti se veteránských turnajů zúčastňují Vítězslav Melkes st., Lubor Divíšek a Jan Podolka. Na těchto prestižních turnajích soutěží více jak 200 stále aktivních hráčů a hráček, a to i bývalí reprezentanti z celé ČR a Slovenska. V roce 2016 se uskutečnil v Záhornici 1. ročník turnaje veteránů „TOP 15“. Jan Podolka v konkurenci hráčů, kteří se pravidelně zúčastňují celorepublikových turnajů veteránů, obsadil 2. místo!

Stolní tenis - sport na celý život

Oddíl stolního tenisu Baníku má ve Vamberku mnohaletou tradici. Cílem jeho snažení není primárně výchova budoucích špičkových hráčů a hráček, tj. výchova budoucích hvězd, kdy hlavním kritériem je výsledek na turnaji. Snahou je především vychovat hráče a hráčky, kteří budou milovat daný sport a který jim zůstane i jako koníček v dospělosti. Oddíl v dnešní podobě žije, jak patrno, mimořádně aktivně - svou činností nabízí smysluplné vyžití řadě občanů města a ještě přitom úspěšně reprezentuje a propaguje naše město.