Úvodní stránka

Aktuality

Detail aktuality

17|09 2021

Oslava 115 let fotbalu ve Vamberku

Dne 11.9. slavil fotbal ve Vamberku 115 let.

                Program byl zahájen v osm hodin ráno slavnostním otevřením tribuny. Tribunu fotbalový oddíl s pomocí správy sportovních zařízení přes léto kompletně opravil. Obrousili jsme všechny plochy od staré barvy a provedli nátěr v klubových barvách. Na takto připravený základ jsme namontovali sedáky, které jsme darem obdrželi od FC Hradec Králové z všesportovního stadionu v Malšovicích, kde probíhá demolice stávajícího stadionu. Díky těmto provedeným úpravám je tribuna ve velmi pěkném stavu a poskytuje tak velmi kvalitní zázemí pro fotbalové fanoušky.

               V devět hodin začal turnaj mladších žáků v rámci mistrovské soutěže okresního přeboru. V tomto turnaji nastoupila naše spojená družstva Vamberk/Doudleby A a B, soupeři jim byla Javornice a Borohrádek. V úvodním utkání nastoupilo naše A mužstvo proti Javornici, ve kterém zvítězilo 6:0 (branky: Kušta 2x, Hamerský 2x, Sedláček a Franc). B mužstvo složené převážně z hráčů Doudleb nastoupilo k utkání s Borohrádkem a jediný gól Grulicha stačil na remízu 1:1. Ve druhém kole se střetlo naše áčko s Borohrádkem, výsledek utkání po gólech Pekelských kanonýrů bratří Bartošů a Kušty 3:0. Béčko nasázelo Javornici rovněž šest gólů a mohlo se tak radovat z vítězství 6:0. V posledním kole si to rozdaly naše spojené týmy mezi sebou, o šance nebyla nouze, avšak výsledek 0:0 byl jasným důkazem odhodlání našich hráčů ubránit bránu od vstřelení branky.

               V jedenáct hodin měl hrát zápas náš dorost v rámci Genext krajské soutěže staršího dorostu U19, bohužel k tomuto utkání nedošlo, neboť ve čtvrtek jsme se dozvěděli, že náš soupeř TJ Slovan Broumov odstoupil ze soutěže. Bohužel se nám nepodařilo sehnat soupeře pro náš dorost.

               V jednu hodinu odpoledne se divácky plný areál V Lukách dočkal utkání starých gard. V domácích barvách nastoupili: Josef Dostál (kapitán), Pavel Potužník, Aleš Kuhn, Pavel Blecha, Milan Čermák, Milan Halbrštát, Luboš Michalec, Rostislav Šponar, Pavel Hejčl, Jiří Držmišek, Aleš Chochola, Karel Chochola, Milan Beneš, Filip Leimer, Jakub Flekr, Petr Přikryl, trenér Václav Tyč a Miroslav Kopecký (trenér na telefonu). Za starou gardu FC Hradec Králové: Luděk Jelínek (FCHK a FK Teplice - 1. liga), Karel Podhajský (FCHK a FK Jablonec n. - N. 1. liga, trenér brankářů), Pavel Dapecí (FCHK - 1. liga), Karel Krejčík (FCHK - 1. liga, trenér AFK Atlantic Lázně Bohdaneč), Radek Hrubý (FCHK - 1. liga), Jiří Plocek (FCHK - 1. liga, SK Pardubice), Vladimír Zajíček (FCHK), Jiří Poděbradský (FCHK - 1. liga, Baník Sokolov), Jiří Časko (FCHK, Baník Ostrava, Viktoria Žižkov – 1. liga, reprezentace ČSSR, držitel poháru ČSSR a ČR s Baníkem a Viktorkou), Radim Holub (FCHK, FK Jablonec, Mladá Boleslav, FC Slovácko, AC Sparta Praha – 1. liga, se Spartou 2x titul, aktuálně trenér v Chrudimi), Rostislav Macháček (FCHK, Slavia Praha, Slovan Liberec, Lázně Bohdaneč – 1. liga), Milan Frýda (FCHK, Slavia Praha, RH Cheb – 1. liga, Lausanne sports – 1. liga Švýcarsko, reprezentace ČSSR, olympijský výběr, 24x reprezentace do 21 let, trenér), Radek Langr (mistr republiky v extrémním golfu, reprezentant ČR v golfu), trenér Jan Rolko (Náchod, Mladá Boleslav, FCHK – 1. liga, trenér), Luděk Pečenka (FCHK, Opava, Motorlet, Kolín – 1. liga).

               Slavnostní výkop provedl starosta města Vamberk Mgr. Jan Rejzl. Utkání starých gard probíhalo ve velmi přátelském, avšak v herně intenzivním stylu. Borci na obou stranách nevypustili jediný střet a rázně bojovali o vítezství. Výsledek 3:6, hovoří za vše. Hradečtí zaslouženě vyhráli. Bylo vidno, že zkušenosti, které hráči FCHK za svou kariéru získali jsou velmi hodnotné. Každá vstřelená branka hostí byla naprosto parádním vsítěním míče. Divácky se jednalo o velmi atraktivní fotbal a naplněná tribuna vytvořila skvělou atmosféru.

               O poločase utkání starých gard proběhl slavnostní podpis partnerské smlouvy mezi naší TJ Baník Vamberk a FC Hradec Králové. Ke smlouvě připojili podpisy: Ladislav Brož (koordinátor spolupráce za FCHK a šéf skautingu FCHK), Ondřej Frejvald (koordinátor spolupráce za Baník Vamberk a koordinátor fotbalové mládeže Baníku Vamberk), Aleš Čvančara (šéftrenér fotbalové akademie FCHK), Marcel Olšavský (šéftrenér fotbalové mládeže Baníku Vamberk), Jakub Novický (šéftrenér FCHK ženy) a Ladislav Falta (sekretář fotbalového oddílu Baníku Vamberk). Tato smlouva krom partnerství znamená pro náš oddíl zejména odborné vedení, metodiku a organizaci fotbalového tréninku, koordinaci výchovy fotbalové mládeže, sdílení „know how“, sehrání přátelských utkání, stáže pro trenéry a výhodné podmínky pro talentovanou mládež. Tato smlouva je velkým milníkem v rozvoji fotbalového oddílu TJ Baník Vamberk.

               V 16:30 nastoupili k utkání muži A, komentář trenéra A mužstva Josefa Součka:

Sobota byla pro vamberecký fotbal příznivá. Přálo počasí, punc významu akce dodala návštěva starosty Vamberku a dalších veřejných představitelů, přijela výborná sestava staré gardy FC Hradec Králové v čele s reprezentanty Milanem Frýdou a Jiřím Časkem, dále s mnoha výbornými prvoligovými borci Jaromírem Plockem, Radimem Holubem, Luďkem Jelínkem a spoustou dalších. To vše spolu s bohatým občerstvením se početné divácké obci postaralo o zajímavou podívanou, jejíž konec představovalo mistrovské utkání "B" třídy mezi domácím Baníkem Vamberk a hosty z Javornice. Lákadlem byl start navrátilce Ondry Mráze.
Utkání plné šancí a dramatických momentů na obou stranách skončilo remízou 2  -2.Za nás se premiérově trefili dva mladí odchovanci Petr Šimeček a Ondřej Tobiška, ale na výhru to nestačilo. Několik dalších gólových příležitostí jsme nevyužili a soupeř z poslední akce ve čtvrté minutě nastavení vyrovnal. Tady se znovu fotbal prezentoval vším, co přináší. Radost, bolest, zklamání, emoce. Bonusový bod z penaltového rozstřelu si zasloužili naši hráči i příznivci.

         Fotbal ve Vamberku má svou tradici, historii a současnost. Základem klubu je práce s mládeží. Ta je velmi dobrá což dokazuje fakt, že v současném kádru "A" týmu je JEDENÁCT!!!!  odchovanců, kteří pravidelně nastupují v modro – žlutých dresech Baníku! Josef Souček, trenér A mužstva

               Po celý den oslav se jedlo a pilo, děti skákali na nafukovacích hradech, a hlavně hráli fotbal. Překvapením pro nás byl enormní zájem a návštěvnost, a proto některá jídla z naší nabídky se rychle snědla, podobně to bylo u piva a lihovin. Konečný stav: všechno snědeno a všechno vypito, zůstaly jen prázdné regály, prázdné sudy a plné koše. Nezaregistrovali jsme v průběhu dne jediné zranění, oslavy proběhly velmi klidně a slušně. Za to návštěvníkům oslav velmi děkujeme.

Závěrem mi dovolte poděkovat všem, kdo se podíleli na přípravách a samotnému pořádání oslavy. Již nyní se těšíme na další oslavu, a to 120ti let fotbalu ve Vamberku v roce 2026, věříme však, že nebudete na návštěvu našeho areálu čekat tak dlouho a podpoříte nás v dalších domácích turnajích a utkáních. Rozpis turnajů a utkání naleznete na stránkách www.banikvamberk.cz.

 

Ondřej Frejvald, hlavní pořadatel oslavy 115 let fotbalu ve Vamberku